Architekt wnętrz - czy warto?

Projekt wnętrz - Łódź
Projekt wnętrz - Łódź

Dawniej zawód architekta wnętrz kojarzony był z czymś nieosiągalnym, przeznaczonym dla ludzi bardzo zamożnych. W dzisiejszych czasach na usługi oferowane przez biura projektowe może sobie pozwolić większość z nas. Biorąc pod uwagę całkowity koszt remontu danego pomieszczenia czy też koszty budowy całego domu oraz to, że projektujemy i remontujemy NA LATA warto przeznaczyć niewielki procent od całości na skorzystanie z tego typu usługi.

Architekt projektując dane wnętrze bierze pod uwagę wiele czynników, na które nie zwrócilibyśmy uwagi bądź, z których czasem zwyczajnie nie zdajemy sobie sprawy. Nawet z najmniejszych powierzchni można uzyskać funkcjonalne i ergonomiczne pomieszczenie, w którym będziemy się czuć dobrze i swobodnie. Architekt nie narzuca (a przynajmniej nie powinien) swoich wizji na siłę, tylko biorąc pod uwagę zdanie i upodobania klientów wskazuje, jakie rozwiązania będą najlepsze i popiera to konkretnymi argumentami.

Osoba pracująca w branży ma rozeznanie w cenach oferowanych przez producentów mebli, sanitariatów, ceramiki itp. a także rozeznanie w cenach rynku lokalnego, czyli konkretnych sklepów, w których klient może złożyć zamówienie na dany towar i zwyczajnie NIE PRZEPŁACAĆ. Jest to bardzo istotne, ponieważ architekt dopasowuje projekt do możliwości finansowych klientów. Współpracuje on również z wieloma wykonawcami: elektrykami, hydraulikami, stolarzami, glazurnikami itp. Jest w stanie wskazać specjalistę, który sprawdzi się przy danym projekcie i z pracy, którego klient będzie zadowolony.

Prawie każdy z nas nie lubi remontów, hałasu i związanego z tym bałaganu. Jednak każdy z nas chciałby ładnie mieszkać. Dla architekta jest to chleb powszedni, a w tym środowisku czuje się jak ryba w wodzie. Pomoże nam przejść przez tą "katorgę" unikając niepotrzebnych stresów i podejmowania natychmiastowych decyzji, na które naciskają wykonawcy. Wszystko dzięki projektowi wykonanemu w formie wizualizacji oraz rysunkom technicznym, które przekazywane są ekipie remontowej. Otrzymując taki projekt klient jest w stanie zobaczyć jak będzie wyglądać dane pomieszczenie oraz ma możliwość zadecydowania o zmianach. Jest to o wiele lepsza sytuacja niż projektowanie samemu metodą prób i błędów co bywa bardzo kosztowne, a efekt często bywa niezadowalający.

Aby wiedzieć kogo zatrudnić i uniknąć rozczarowania warto zwrócić uwagę na różnicę między dekoratorem wnętrz, a architektem wnętrz. Otóż, aby zostać dekoratorem nie potrzebne są studia kierunkowe, a wystarczy jedynie dobry gust. Z kolei architekt wnętrz jest to osoba, która była kształcona w kierunku artystyczno-technicznym ściśle nastawionym na projektowanie wnętrz. Osoba taka ma rozeznanie nie tylko pod kątem estetycznym czy aranżacyjnym, ale również pod kątem funkcjonalnego rozplanowania pomieszczeń i przestrzeni w domu, oraz wygodnym korzystaniu z tej przestrzeni , a także wyposażenia jakie w niej posiadamy przy zwróceniu uwagi na ergonomię ludzkiego ciała.

Podsumowując - warto jednak oddać swój ukochany kąt w ręce specjalisty. Z pewnością nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto, a efektem można będzie cieszyć się przez wiele lat.