Nowoczesna kuchnia?

Kuchnia - projekt wnętrza 3d - Zduńska Wola
Kuchnia - projekt wnętrza 3d - Zduńska Wola

Choć pojęcie nowoczesna kuchnia zagościło w słowniku wielu osób na stałe, to można spotkać się z różnymi jej definicjami, niejednokrotnie sprzecznymi.

Często nowoczesność kojarzy się z minimalizmem oraz chłodnymi kolorami, nic bardziej mylnego. Dlatego warto omówić tą definicję, abyśmy mieli świadomość jak może wyglądać nowoczesna kuchnia. Elementy wyposażenia w nowoczesnej kuchni powinny być praktyczne, trwałe, oszczędne, intuicyjne w obsłudze, ergonomiczne w użytkowaniu połączone z elementami najnowszych osiągnięć techniki i technologi.

Materiały użyte do pokrycia ścian, sufitów czy też podłóg powinny uwzględniać specyfikę jaką ma spełniać pomieszczenie. Powinny być to powierzchnie maksymalnie odporne na wchłanianie wody, tłuszczów i zapachów. Jednym z lepszych materiałów spełniających wszystkie te warunki jest szkło, które często stosuje się w nowoczesnych kuchniach np. jako fronty szafek lub jako wypełnienie przestrzeni między blatem a szafkami górnymi. W aranżacji nowoczesnej kuchni nie powinno zabraknąć ergonomicznych rozwiązań czyli tzw. "ciągu technologicznego". Jest to odpowiednie usytuowanie sprzętów oraz mebli w określony sposób, taki który będzie najwygodniejszy dla domowników. Również same meble powinny być zaprojektowane w sposób nie sprawiający nam trudności. Przykładem może być zastosowanie w szafkach dolnych szuflad lub koszyków z pełnym wysuwem, co umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca oraz najwygodniejszy i najmniej meczący dostęp do tego miejsca (ma to szczególne znaczenie przy korzystaniu z kuchni przez osoby starsze, którym przychylenie się do najniższej półki i wyjęcie a nawet zobaczenie co jest na samym spodzie przy tylnej ściance może być nie lada wyzwaniem - a w przypadku szuflady, otwieramy ją i w zasadzie bez przychylania się widzimy wszystko z góry). Również szafki górne otwierane do góry, wysoko ponad głowę pozwalają nam na łatwiejszy dostęp do zawartości oraz wpływają na bezpieczeństwo użytkowania, gdyż nasza głowa nie spotka się nigdy z otwartymi drzwiczkami, co zdarza się wbrew pozorom dość często w klasycznym rozwiązaniu drzwiczek z mocowaniem bocznym. Można też wyobrazić sobie otwarcie wszystkich szafek jednocześnie. W przypadku szafek z drzwiczkami zamocowanym do boków, po pierwsze nie zobaczymy zawartości wszystkich szafek, a po drugie jest ich dużo więcej niż będzie to w przypadku szafek otwieranych do góry, trudno także sobie wyobrazić drzwiczki otwierane do boku o szerokości 1m, natomiast przy otwieraniu do góry nawet szerokość powyżej 1,5m nie jest niczym nadzwyczajnym i po otwarciu wszystkich tego typu szafek mamy w zasięgu wzroku całą ich zawartość - co w przypadku robienia porządków lub potrzeby skorzystania z zawartości kilku szafek jednocześnie może okazać się bardzo praktyczne.

Warto również wspomnieć, że jednym z ważniejszych elementów przy projektowaniu pomieszczeń jest dobór odpowiedniego oświetlenia, zwłaszcza w przypadku kuchni. Nowoczesne i energooszczędne oświetlenie typu LED daje nam szerokie możliwości aranżacyjne, doświetli w pełni przestrzeń blatu roboczego. Jest ono dopełnieniem światła ogólnego i nadaje kuchni nowoczesny wymiar. Z kolei sprzęty AGD także są często istotnymi elementami wyposażenia kuchni, które mogą w znacznym stopniu wpłynąć na jej wygląd. Zwłaszcza w kwestii ich przeznaczenie i możliwości instalacyjnych oraz bezproblemowego i bezpiecznego użytkowania, np. zlew, zmywarka lub czasami też nowoczesna lodówka muszą mieć możliwość podłączenia do instalacji wodnej i kanalizacyjnej - co w konsekwencji determinuje często ich rozmieszczenie, kuchnia lub płyta gazowa także musi uwzględniać możliwość podłączenia do instalacji gazowej (a w przypadku gazu z butli, także butlę), urządzenia elektryczne (szczególnie dużej mocy) jak piekarnik lub płyta indukcyjna wymagają często specyficznych podłączeń.

Jednak to co najczęściej decyduje o wyglądzie naszej kuchni to cena. Na czym można i warto oszczędzić? To często bardzo nurtujące nas pytanie, gdy mamy ograniczony budżet. Z pewnością należy wszystko dobrze zaplanować i czuwać nad realizacją tych planów. W praktyce bywa to trudne do osiągnięcia, gdyż różne elementy naszego planu realizuje wiele osób, firm. Z tego względu idealnym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie firmy zajmującej się dokładnie wszystkim od początku do końca. Jednak o ile takie firmy istnieją to najprawdopodobniej nie będzie to najekonomiczniejsze rozwiązanie, ale może zaoszczędzić nam sporo kłopotów. Czasami dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi architekta wnętrz, który najpierw wszystko przemyśli i zaprojektuje, a następnie po naszej akceptacji projektu, dopilnuje aby wszystko zostało zrealizowane zgodnie z projektem. Projektant może nam też polecić sprawdzonych fachowców.

Pamiętać należy, że nasza kuchnia wyglądająca na pierwszy rzut nie do zaprojektowania, bo przecież jest mała i nieustawna, architektowi nie sprawi większych trudności. Nawet z niewielkiej powierzchni można uzyskać wiele ciekawych efektów przy zachowaniu niezbędnej ergonomii. Ważnymi elementami naszej kuchni mogą być elementy dla nas niewidoczne, a z upływem czasu bardzo istotne z punktu widzenia funkcjonowania, np. rodzaj zaworów wodnych, zawiasy użyte w meblach, materiał podłogi czy też marka sprzętu AGD.

Dla mnie nowoczesność oznacza gładkie, proste powierzchnie z materiałów łatwych do czyszczenia (np. płyta laminowana, szkło, szkło laminowanie, fronty akrylowe, płytki ceramiczne) bez odkrytych elementów szafek i elementów trudnych do wyczyszczenia z kurzu (np. jak w kuchniach w stylu angielskim) wykorzystane w sposób ergonomiczny i funkcjonalny w projektowanej przestrzeni. Współczesna kuchnia to dowolny kolor i tekstura (dostosowane oczywiście do gustów użytkowników), wysoki połysk na szafkach oraz w przestrzeni między nimi odbijający światło pozwalający uzyskać artystyczny wygląd.