Duże i małe łazienki

Projekt łazienki - Zduńska Wola
Projekt łazienki - Zduńska Wola

Funkcjonalna łazienka niewielkich rozmiarów - to wydaje się dosyć trudne do osiągnięcia, nie jest jednak niemożliwe. Jednym ze sposobów uzyskania małej i funkcjonalnej łazienki jest wybór armatury zaprojektowanej właśnie z myślą o takich pomieszczeniach. Na naszym rynku istnieją już takie rozwiązania w przystępnej cenie. Jednak na łazienkę nie patrzy się już tylko z punktu widzenia funkcjonalności. Stała się ona pełnowartościowym pomieszczeniem, przemyślanym, zaplanowanym i dopracowanym w każdym detalu.

Do łazienek idealnie nadają się stonowane barwy, które nie znudzą nam się z biegiem czasu. Można dopasować do nich mocne dodatki, które nadadzą wnętrzu specyficzny charakter. Również najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem są płytki w jednej gamie kolorystycznej od tego samego producenta. Powinniśmy unikać mieszania ceramiki od różnych producentów. Sam wybór płytek jest rzeczą bardzo indywidualną i nie ma jednego sprawdzonego koloru. Najczęstszym problemem jest wybór pomiędzy tym co nam się podoba, a tym na czym nie będzie widać codziennych śladów użytkowania. W takim wypadku z pewnością świetnie sprawdzą się odcienie szarości, czy też beżu w półpolerze, półmacie lub satynie. Ostateczny wybór jest jednak kwestią gustu klienta. By optycznie powiększyć łazienkę, można zastosować duże lustra, umieszczone w odpowiednich miejscach nadadzą głębi pomieszczeniu.

Łazienki często charakteryzują się brakiem dziennego światła. W takich przestrzeniach idealnie sprawdzają się materiały półprzezroczyste, szkło lub duże tafle luster, które rozjaśniają, dodają głębi i optycznie powiększają pomieszczenie. Odpowiednie oświetlenie stworzy w pomieszczeniu wyjątkowy nastrój. Duże możliwości aranżacji pod tym względem uzyskamy przy użyciu nowoczesnego oświetlenia LED - w postaci taśm, do równomiernego podświetlenia dużych powierzchni lub silne światła punktowe do nadania pomieszczeniu wyjątkowego charakteru i podkreślenia niektórych detali. Oświetlenie LED idealnie nadaje się także do zamontowania w podłodze o ile mamy taką fantazję (źródła światła tego typu nie nagrzewają się w przeciwieństwie, np. do halogenów, które do niedawna były używane w tym celu). W łazience sprawdza się zastosowanie kilku źródeł światła. Przy suficie podwieszanym światło typu LED, przy lustrze kinkiety oraz oświetlenie główne punkowe. Daje nam to możliwość aranżowania pomieszczenia samym światłem, dzięki czemu łazienka nie znudzi nam się po roku czasu.

Jeżeli zdecydujemy się na prysznic, wybierzmy przezroczystą kabinę wykonaną z gładkiej tafli szkła, dzięki temu prysznic idealnie wkomponuje się w przestrzeń łazienkową nie powodując optycznego zmniejszenia pomieszczenia.

Innym z ważniejszych elementów projektu łazienki jest odpowiedni wybór podłóg – zwłaszcza jeśli chodzi o płytki. Śliska podłoga w łazience stwarza ogromne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, że nie zawsze walory estetyczne idą w parze z funkcjonalnością. Dobrym rozwiązaniem (i obecnie modnym) to łazienki z idealnie płaską podłogą, bez progów i innych elementów wystających.

Jeśli łazienka nie jest wystarczająco duża i nie ma możliwości jej powiększenia można rozważyć bardziej radykalne rozwiązanie i przenieś łazienkę gdzie indziej. Można przeznaczyć na ten cel część pokoju lub garderoby. Każde gospodarstwo domowe jest inne, więc nie warto zwracać uwagi na to co jest teraz w modzie. Dobrze zaprojektowana łazienka jest idealną równowagą funkcji i estetyki, które są dla nas bardzo ważne. Obecnie na rynku istnieją rozwiązania tzw. pompo-rozdrabiaczy, które dają nam możliwość przeniesienia łazienki w dowolne miejsce w domu bez konieczności trzymania się w bliskiej odległości od pionów kanalizacyjnych.

Kiedy dysponujemy dużą przestrzenią przeznaczoną na łazienkę (salon kąpielowy) - z pewnością interesującym rozwiązaniem jest usytuowanie wanny w centralnym punkcie. Możemy wtedy też pozwolić sobie na niewielką garderobę (i/lub prasowalnię) oraz większą ilość mebli (szafy, szafeczki, szuflady) umożliwiające przechowywanie większej ilości odzieży, ręczników itp. Większa przestrzeń daje dużo większe możliwości aranżacji i wyposażenia, np. można ustawić, zamontować dodatkowe elementy dekoracyjne - wazony, obrazy, lampy wolnostojące a nawet sprzęt RTV i/lub AGD.

To co także ważne:

• Wiek i możliwości fizyczne korzystających z łazienki będą również wpływać na jej projekt. Bezpieczeństwo użytkowania, takie jak baterie termostatyczne i antypoślizgowe płytki, są szczególnie ważne, jeśli korzystają z niej dzieci lub osoby starsze.

• Nowa łazienka to znacząca inwestycja, więc należy mądrze postępować przy wyborze kolorów i sprzętu. Należy się zastanowić czy za kilka lat idealny teraz zakup nadal będzie "na czasie". Naturalne kolory płytek i białe sanitaria są zawsze bezpiecznym rozwiązaniem - natomiast niewielkie zmiany detali, np. ręczniki i akcesoria w odpowiednich kolorach, będą wpływać znacząco na wygląd naszej łazienki.

• Ogrzewanie i oświetlenie należy od początku wziąć pod uwagę. Wskazane jest, aby światło nie pochodziło z jednego źródła - zadaniem światła jest nie tylko oświetlenie, ale również stworzenie odpowiedniej atmosfery. Grzejniki, ogrzewanie podłogowe i podgrzewacze ręczników dodają ciepłego klimatu. Nie można też zapomnieć o właściwej wentylacji.