Salon - miejsce reprezentacyjne

Sypialnia - projekt 3d wnętrza - Sieradz
Sypialnia - projekt 3d wnętrza - Sieradz

W dzisiejszych czasach najważniejszym punktem domu czy też mieszkania jest salon. Często połączony z kuchnią oraz jadalnią jest pomieszczeniem reprezentacyjnym, gdzie przyjmujemy gości. Oczywiste jest to, że domownicy jak i goście powinni czuć się tu dobrze. Projektując dom trzeba zwrócić uwagę na to, że w dzisiejszych czasach centralnym punktem salonu jest telewizor, a nie jak bywało kiedyś kominek.

Kupując gotowy projekt domu nie zawsze zwracamy na to uwagę, a później okazuje się, że jest ciasno. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach na telewizor np. 60-calowy (o sporych gabarytach) przy odpowiednio dużym salonie decyduje się większość osób. Ściana na której się znajduje nie powinna być ozdobiona wzorzystymi tapetami, mocnymi kolorami bądź dużymi błyszczącymi powierzchniami, aby nie odwracało to naszego wzroku od obrazu.

Należy wziąć pod uwagę czy w naszym domu przyjmujemy wielu gości, czy jest on raczej naszą twierdzą? Ma to znaczenie przy wyborze ilości wypoczynków plus ewentualnie dodatkowych puf i foteli. Obecnie rezygnuje się już z dużych topornych rogówek na rzecz kanap typu dwójka i trójka, które możemy w miarę możliwości przestawiać. Nadają przestrzeni lekkości, a uzupełnione pufami dają nam więcej powierzchni siedzącej. Podobnie jest ze stołem w jadalni, gdzie trzeba z góry ustalić do ilu osób powinien być rozkładany. Jeśli przewidujemy miejsce w jadalni na 14 osób musimy pamiętać o odpowiednim doświetleniu całego stołu, po rozłożeniu go do maksymalnej długości. Jest to wszystko uzależnione wielkością pomieszczenia jaką dysponujemy.

Jeśli chodzi o podłogę w salonie nie powinna być wyłożona gresem. Mimo wysokiej funkcjonalności podłoga taka daje poczucie sterylności i chłodu dlatego lepiej tego typu podłogi stosować w kuchniach, łazienkach i korytarzach. Również pozbawienie okien zasłon czy firan w przypadku salonów w stylu klasycznym sprawia, że pomieszczenie jest niekompletne i traci swój charakter.